Pozar lasu orlina 1992

Nowoczesne instalacje ATEXZapylanie powietrza pyłami (głównie pochodzenia drzewnego), farb proszkowych, albo i miału węglowego potrafi być wyjątkowo poważne w wynikach, często ze względu na wyjątkowo wysokie zagrożenie wybuchem. Według badań, to tak bardzo intensywna uwaga niewielkich ziaren pyłku są najczęstszymi przyczynami eksplozji. Źródłem zapłonu pyłku zapewne istnieć nie tylko otwarty ogień, ale także niewielka iskra elektryczna, zaiskrzenie mechaniczne, czy i prądy elektrostatyczne. Aby zabezpieczyć się przed wybuchem należy stosować nowoczesne instalacje ATEX. Na wesele na swym targu jest coraz więcej profesjonalnych firm, które dają wysokiej jakości instalacje w bardzo swej cenie, dzięki czemu nie powinno być żadnych większych kłopotów z znalezieniem odpowiednich fachowców.

Bezpieczne instalacje wentylacji i odpylaniaAby instalacje odpylania i wentylacji stary jako niezwykle funkcjonalne, należy stosować specjalny ssaw, odciągi miejscowe (dużo w strukturze ramion samonośnych) oraz okapy zlokalizowane, jak przy miejsc emisji wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętać należy także również o tym, aby na bieżąco zapewnić dokładne usuwanie wszelkich skupisk pyłu, dzięki czemu zapobiec można budowaniu się pyłu również jego powtórnemu osiadaniu. Istotną kwestię pełni również systematyczne opróżnianie zbiorników na pył. W formie gdy pył sprawdza się na ziemi hali, warto stosować specjalne odkurzacze przemysłowe. Profesjonalne instalacje ATEX pragną istnieć też odpowiednio uziemione i co najistotniejsze nie mogą gromadzić ładunków elektrostatycznych, przez jakie może trafić do powstania iskry. Kanały odciągowe pragną istnieć dokonane koniecznie ze byliśmy o grubości ścianek od 2 do 3 mm.

Profesjonalne wentylatory oraz filtryW współczesnych instalacjach wentylacji i odpylania, które zagrożone są wybuchem warto stosować wentylatory oraz filtry z odpowiednim zabezpieczeniem wybuchowym wspólnym z najróżniejszą informacją ATEX. Filtry przeciwwybuchowe powinny mieć specjalne panele eksplozyjne. W zależności od potrzeb, potrafią być one jednego, albo wielokrotnego użytku. Pod wpływem eksplozji miału w budowy ATEX, membrana ulega błyskawicznemu rozerwaniu, uwalniając wszystkie gazy wybuchowe bezpośrednio do atmosfery, dzięki czemu filtry nie zostaną uszkodzone. Instalacje zagrożone wybuchem winnym być wyposażone ponadto w dodatkowy system gaszenia iskier a w nowe systemy gaszenia pożaru w samych instalacji. Więcej na wszelkich kanałach wentylacyjnych, które sprawiane są do filtra, powinno położyć się klapy zwrotne, które doskonale zapobiegają powtarzaniu się płomienia w samych instalacji w zysku wybuchu niebezpiecznego pyłu w filtrach.

Tłumienie wybuchuNowoczesne systemy tłumienia wybuchu, są obecnie najwydajniejszymi i powszechnie wykorzystywanymi metodami ochrony różnorodnych urządzeń przed skutkami wybuchu. Systemy tłumienia wybuchu wznoszą się głównie ze osobnej butli HRD, czujników podczerwieni i ciśnienia oraz profesjonalnej centrali sterującej. Podstawowym zadaniem układu, jest tak błyskawiczne rozpoznanie wybuchu w jego początkowej fazie. Następnie następuje wtrysk specjalnego środka tłumiącego, którego przeznaczeniem jest stłumienie niebezpiecznego wybuchu. Nowoczesne instalacje ATEX ukazują się bardzo krótkim czasem reakcji. Od czasu wykrycia zagrożenia wybuchu, do jego pełnego stłumienia może przejść zaledwie tysięczna część sekundy.